Mimar Sinan Anısına 'Cami Üzerine Mimari Fikir Proje Yarışması'

’’İNSAN VAV ŞEKLINDE DOĞAR, BIR ARA DOĞRULUNCA KENDINI ELIF SANIR. İNSAN IKI BÜKLÜM YAŞAR, OYSA EN DOĞRU OLDUĞU GÜN ÖLMÜŞTÜR. ELIF KÂİNATIN ANAHTARIDIR, VAV KÂİNATTIR.” ……. HZ.MEVLANA
VAV’I ELİF
DINDE BIRÇOK MANADA SIMGELEŞMIŞ BU IKI HARF, PROJEMIZIN ANA ŞEKLINI OLUŞTURMAKTADIR. CAMI KULUN RABBI ILE BULUŞTUĞU MEKÂN OLMASI ITIBARI ILE MEVCUT CAMILERIN AKSINE, IBADET EDENLERI DIŞ DÜNYADAN DAHA FAZLA SOYUTLAMAYI HEDEFLEYEREK, DIŞ DUVARLAR SAĞIR OLARAK TASARLANMIŞTIR. BUNUN DA AMACI HEM IÇERININ GIZEMLI KALMASINI HEM DE IBADETLERIN HUŞU IÇERISINDE YAPILMASINI SAĞLAMAKTIR. CAMI AVLUSU ILE DIŞARISI ARASINDA KISMI BIR BAĞLANTI YAPMAK AMACIYLA, CAMIYI ÇEVRELEYEN DIŞ DUVARDA YIRTIKLAR OLUŞTURULMUŞTUR. CEPHEDE KI YIRTIĞA BESMELE ILE ANLAM KAZANDIRILMIŞTIR.
CAMI, IÇ VE DIŞ AVLU OLARAK PLANLANMIŞ OLUP DIŞ AVLUDAN TEK KAPI ILE GIRIŞ YAPILABILMEKTEDIR. CAMI YAN ÜNITELERI ‘BAY/BAYAN TUVALET VE ABDESTHANE, GASIL HANE, IMAM ODASI, EMZIRME ODASI’ AVLU ALTINDA YER ALMAKTADIR. BU KISMA GIRIŞ DIŞ AVLUDAN SAĞLANMIŞ OLUP, ABDESTINI ALAN KIŞILERIN, TEKRAR DIŞARI ÇIKMALARINA GEREK KALMADAN IÇ AVLUYA ÇIKIŞ VERILMIŞTIR.
MINARE FORM OLARAK ELIFI SIMGELEMEKTEDIR. MINARE ILE BAŞLAYAN YÜKSEKÇE DUVARIMIZ ORTA ALANDA YER ALAN KUBBEYI SARMALAYARAK DÖNER VE INSAN BOYUTLARINA DÜŞEREK TEKRAR MINAREDE SONLANIR. ELIF ILE BAŞLAYAN ALLAH LAFZINDAKI DUVAR ILE VAV ŞEKLI TAMAMLANARAK, DIŞ AVLU TANIMLI HALE GETIRILMIŞTIR.
DIŞ AVLUDAN IÇ AVLUYA GEÇIŞTE BIR DIŞ KAPI BULUNMAKTADIR. İÇ AVLUDA SIZI DUVARDAKI YIRTIKLARDAN SÜZÜLEN IŞIK KARŞILAMAKTADIR. AVLUDA SAÇAKLAR ALTINDA YER ALAN SON CEMAAT YERI BULUNUR. CAMIYE GIRIŞ BIR ANA KAPI VE ANA KAPININ SAĞINDA VE SOLUNDA IKI KÜÇÜK KAPI ILE SAĞLANIR. ANA KAPI ERKEKLER IÇIN, DIĞER IKI KAPI KADINLAR IÇIN TASARLANMIŞTIR. BU IKI KAPI, DIREKT KADINLARA AIT OLAN ÜST BÖLÜMÜNE ÇIKAN MERDIVENLERE AÇILMAKTADIRLAR. BU ŞEKILDE KADINLARIN CAMIYE GIRIŞLERI, ARKADA KUYTUDA KALMIŞ YA DA ÖZENTISIZ BÖLMELERDEN DEĞIL DE, HEM ANA GIRIŞTEN HEM DE HERHANGI BIR KARGAŞALIĞA MAHAL VERMEYECEK ŞEKILDE SAĞLANMIŞTIR.
CAMI IÇERISINDE; KARŞIDA MIHRAP, MIHRABIN SOL YANINDA KÜRSÜ, SAĞ YANINDA MINBER YER ALMAKTADIR. CAMI DAIRESEL FORMDA OLUP KENDISINI TAŞIYAN KOLONLARLA ÇEVRELENMIŞTIR. BU KOLONLAR VE DIŞ DUVARLAR ARASINDA OLUŞAN DAIREYI TAMAMEN ÇEVRELEYEN BIR KORIDOR YER ALMAKTADIR. ORTA KASNAĞIN TAŞIYICI YÜKÜNÜ DE HAFIFLETILMEK AMACI ILE DIŞ DUVAR VE ORTA KASNAK ARASINDA KEMER BAĞLANTILAR OLUŞTURULMUŞTUR. BU KORIDOR AYNI ZAMANDA IŞIK VE SES KORIDORUDUR. KORIDORUN TAVANI IŞIK GEÇIREN ELEMANLARLA KAPLANARAK, CAMI IÇI ENDIREKT AYDINLAMASI SAĞLAMAKTADIR. SES BU KORIDORLARDAN VERILEREK YANKI ÇAKIŞMASI ENGELLENMESI HEDEFLENMIŞTIR. KADINLARA AIT OLAN ÜST KATA ÇIKIŞ, BU KORIDORDA BULUNAN IKI ADET MERDIVENLE SAĞLANIR. ÜST KAT PLAN ITIBARI ILE HILAL ŞEKLINDEDIR. PLANLAMA YAPILIRKEN CAMI MIMARISINDE KULLANILAN KUBBE, SIMGESEL ÖZELLIĞI NEDENI ILE YAPI MALZEMESI DEĞIŞTIRILEREK ÖZELLIKLE KULLANILMIŞTIR
YAPIDA; DOLULUĞUN BOŞLUĞU ORANI, ENIN BOYA ORANI, HEM PLAN BOYUTUNDA HEM KESITLERDE HEM DE GÖRÜNÜŞLERDE ALTIN ORAN KULLANILMIŞTIR. KUBBE BOYUTUNU 1,618034 SAYISI ILE ÇARPTIĞINIZDA MINARE BOYUTUNU VERECEKTIR. VAZIYET PLANINDA DOLULUĞUN BOŞLUĞA ORANI, CEPHEDEN BAKTIĞINIZDA ÜST KOTTA BAŞLAYIP ALT KOTA DOĞRU INEN DUVARIN BAŞLANGIÇ VE BITIŞ ÖLÇÜSÜ, CEPHEDEN BAKTIĞINIZDA KUBBENIN BULUNDUĞU GÖRÜNÜŞ ILE AVLUYU ÇEVRELEYEN DUVARIN BIR BIRINE OLAN ORANI GIBI.
CAMI IÇERISINDE BÖLÜCÜ PANELLER VE KORKULUKLAR SELÇUKLU MIMARISINDE YER ALAN MOTIFLERLE IŞLENMIŞTIR. CAMIDE; SON CEMAAT ALANI, MINBER, MIHRAP, KÜRSÜ, MÜEZZIN MAHFILI, IMAM ODASI, MUSALLA TAŞI, GASIL HANE, ABDEST HANELER (BAY BAYAN) ,ÇOCUK EMZIRME ODASI YER ALMAKTADIR.


Yorumlar

Ziya Aslan dedi ki…
gayet hoş bir tasarım elinize sağlık...